Tämä viesti on sinulle, koska olet aiemmin osoittanut kiinnostusta Shaktitanssin opettajakoulutukseen. Nyt on aika toimia: lokakuussa 2025 alkavan koulutuksen haku päättyy elokuun lopussa. Meillä on jo upea ryhmä kasassa, ja olisimme innoissamme, jos liittyisit mukaan!
Millaisen kokemuksen shaktitanssin opettajakoulutus on tarjonnut aiemmin koulutuksen käyneille?
Alta voit lukea koulutuksemme vuosina 2022-2024 käyneiden upeista matkoista shaktitanssin sydämeen.
Ensimmäisenä kokemuksestaan kertoo Aradhana Seva, joka Iloksemme liittyy vahvistamaan ja avustamaan koulutustiimiämme tuomalla kauniin läsnäolonsa ja mantramusiikkinsa osaksi koulutuspäiviämme. Voit tutustua Aradhana Sevaan tarkemmin instagramissa @aradhana_seva ja Spotifyssä.
Shaktitanssin opettajakoulutus on ollut kaikista koulutuksista mitä mä oon ikinä käynyt kaikkein voimallisin lempeydessä – lempeyden ja herkkyyden voimassa.
Shaktianssin opettajakoulutus on tuonut mun elämään ja kehoon erityisesti keveyttä, virtaavuutta, pehmeyttä ja auttanut mua tunnistamaan ne kohdat ihan kehollisesti, missä mä oon jännittänyt tai pidätellyt ja voinut huonosti tai ollut kuulematta kehoni viestejä. Olen aivan superherkkä, niin koulutus on tukenut paljon kotiintulemisessa omaan kehoon ja sydämeen, että mä voin luottaa ja ja kuulla mun sisäistä ohjausta ja herkkyyttä.
Mä haluan ja toivon tosi paljon mun sydämessä, että saan osallistua myös tähän tulevaan koulutukseen ja että mahdollisimman moni saa vastaanottaa tällaista lahjaa mitä mitä olen itse saanut. Koulutus oli huikea ja parasta aikaa elämässä.
– Aradhana Seva, Tampere @aradhana_seva
Voit kuunnella Aradhanan kokemukset kokonaisuudessaan omin sanoin kerrottuna tästä youtube-videolta https://youtu.be/HGhpJCTRizg?
Ja tältä toiselta videolta https://youtu.be/l2TswFcI7Ks voit aistia tunnelmia edellisen koulutuksen retriitiltä, jossa Aradhana lauloi kiitoslaulun opettajallemme ja shaktitanssin luojattarelle Sara Avtarille.
Koulutus on ollut parasta mitä minulle on tapahtunut lasten saannin ja puolison tapaamisen jälkeen. Koulutuksen aikana on tapahtunut niin iso muutos itsessäni, että en voi kuin olla syvästi kiitollinen. Uskon, että teho perustuu päivittäisiin kotitehtäviin ja upean vertaisryhmän voimaan sekä erittäin osaaviin opettajiin ja koulutuksenjärjestäjiin. Koulutus on upeasti rakennettu ja teoriapuoli erittäin antoisaa ja menee tarpeeksi syvälle tasolle. Sain elinikäisiä ystäviä, rakkaita muistoja ja ensimmäistä kertaa sain turvallisessa ilmapiirissä tilaisuuden kohdata useita pelkojani ja käsitellä niitä. Aivan mielettömän upea mahdollisuus
– Katariina Tara Arjan @inkarna_valmennus
Opetus oli mielestäni todella korkealaatuista opettajien ammattitaidon, vahvan läsnäolon ja omistautumisen ansiosta. Tuntui siltä, että he ovat todella täällä meitä varten. Opetussisältö on todella laaja, mutta kaikki teorian tasolla opetettavat asiat tehdään helposti integroitavaksi kehollisten shaktiharjoitusten kautta. Laajuus antaa myös itselle mahdollisuuden syventyä tiettyjen, itseään puhuttelevien aiheiden äärelle sekä koulutuksen aikana että sen jälkeen. Sisältö on ikään kuin johdatus moneen eri aiheeseen, jotka kaikki omalla tavallaan koskettavat shaktitanssia. Moduulien välissä on hyvin aikaa keskittyä opittuun, ja opettajien tuki ulottui myös fyysisten kohtaamisten ulkopuolelle. Tuntui, että tukea sai koska vaan ja niin paljon kuin sitä tarvitsi. Opetustyyli peilasi hyvin shaktitanssin lempeää, avaavaa ja hyväksyvää tunnelmaa. Myös ryhmän keskenäinen tuki oli todella arvokasta ja auttoi pääsemään haasteista eteenpäin.
– Emma, Helsinki @emmamether
Shaktitanssimatka yhdessä ryhmän kanssa oli tosi iso ja transformatiivinen kokemus minulle. Vuoden aikana tapahtui tosi paljon, oma itsetuntemus syventyi. Kokemus itsestä ja autenttisemmasta kehollisesti olemisesta ja ilmaisusta vahvistui.
(Koulutuksen) laatu oli aivan ensiluokkaista. Sisältö oli laaja ja kattava. Vaikka minulla on pohjalla jo toinen joogaopettajakoulutus ja paljon itseopiskelua, silti sain aivan hirveästi uutta tietoa. Erityisesti arvostan tapaa, jolla kaikki teoria tuotiin aina käytäntöön ja näin myös omaan kokemukseen. Se, että opettajia oli useampi kuin yksi, toi myös näkökulman laajuutta.
– Johanna @jooganen
Kaikki opettajat olivat todellisia ammattilaisia tietämyksessään ja herkkyydessään aistia erilaisia energioita ja tunteita. Suuri rakkaus ja intohimo opetettavaa aihetta kohtaan ja elämänkokemus oli näkyvissä. Sisältö oli mielenkiintoista ja esim. jumalattaret, mantrat ja niiden vaikutukset olivat ihan uskomattomat.
– Outi, Oulu @kauneusadele
Koulutus oli minusta todella hieno kokonaisuus. Kaikki viikonloput/retriitti olivat hyvin suunniteltu ja organisoitu. Joka kerta olin onnellinen, että olin osa tätä kaikkea. Nyt koulutuksen jälkeen olen edelleen innoissani ja tyytyväinen, että olen toteuttanut unelmaani. Nyt minulla on suunnitteilla ensimmäinen Shaktitanssitapahtuma ystäville/sukulaisille.
– Edellisen koulutuksen osallistuja
“Shakti Dance is the harmonious combination of my very favourite things in life: yoga, dance, music and community. Through the practice of Shakti Dance I have come to inhabit my body and soul in a more joyful, conscious and graceful way. Shakti Dance has allowed me to enjoy the process of unfolding my potential as a human being and as a woman. I feel more in tune with my femininity, freedom and creativity.”
– Aiemman koulutuksen osallistuja
Koen shaktitanssin syvällä tasolla parantavana ja harmonisoivana harjoituksena. Koko vuosi oli kaikkinensa radikaalein transformaation vuosi itselleni. Koulutus kannatteli ja ohjasi muutosta eteenpäin. Odotukset täyttyivät ja lopputuloksena on syvä kiitollisuus.
– Liisa @liisasaali
Koin koulutuksen isona transformaatioprosessina. Jo parin ensimmäisen moduulin jälkeen alkoi tapahtua vapautumista ja sain rohkeutta alkaa toteuttaa itseäni ja unelmiani. Linjautumista kohti kutsumusta ja itseni näköistä elämää.
– Nina @palavakuopio
Siis onhan tämä jotain ainutlaatuista! Samaan aikaan niin herkkää ja hienovaraista, kuin myös vahvaa ja voimakasta, transformoivaa! Odotukset koulutuksen suhteen täyttyivät täydellisesti ja jopa ylittyivät.
– Anne-Maria, Kokkola
“I am more aware of my body, I respect and love my body more, I feel more sensuous and also stronger in my body, in other words, I can be in my body in more various ways. My symptom of ”frozen shoulder”/shoulder pains have disappeared. I have gained more harmony, love and life force in my life. Thank you!!!”
– Aiemman koulutuksen osallistuja
Olen koulutuksesta sydämeni pohjasta kiitollinen. Vaikka minulla ei ollut odotuksia, en ikinä olisi voinut kuvitella kokevani jotain näin kaunista, syvää ja eheyttävää. Toki se myös vaati paljon. Päivittäisen arkikiireen ja elämän kasvupaikkojen keskellä oli pakko raivata itselle tilaa. Kokonaisuutena koulutus oli minun mielestäni kerrassaan nerokkaasti rakennettu. Se eteni vaihe vaiheelta loppuun asti niin, että se antoi tilaa omaksua asioita ja mahdollisuuden rauhallisessa tahdissa kasvaa henkisellä tiellä.
– Susanna, Hämeenlinna
Koulutuksen laajuus hiukan yllätti, mutta kaikki oli hienosti aikataulutettu ja selkeästi ohjeistettu. Toki prosessiin sitoutuminen on paljon itsestä kiinni. Erittäin hienosti toteutettu kokonaisuus, ja olen niin kiitollinen että sain olla osa meidän mielettömän upeaa shaktiryhmää.
– Saara @saarakristiina
Olisiko nyt sinun aikasi kokea jotain näin ainutlaatuista ja unohtumatonta?
Jos sydämesi vastaa KYLLÄ – hae mukaan NYT. Haku koulutukseen päättyy sitten kun kaikki paikat on täytetty. Vuonna 2026 ei ala uutta koulutusryhmää, joten tilaisuutesi hypätä mukaan tälle elämää muuttavalle matkalle on NYT!
Lataa koulutuksen info-paketti, täytä hakulomakkeet ja lähetä ne sähköpostilla shaktidance@aquarianyoga.fi
Mikäli sinulla on mitä tahansa kysyttävää tulevasta opettajakoulutuksesta, olethan meihin yhteydessä:
-
Koulutuksen käytännön järjestelyihin, aikatauluihin ja maksuasioihin liittyen Ariin shaktidance@aquarianyoga.fi ja +358 400 883715
-
Opetuksen sisältöön liittyviin kysymyksiin Siri Vedyaan info@sirivedya.fi ja +358 44 5523568.
Sano “Elämälle Joo”
– Aradhana Seva mantrapiirissä Mathildedalissa elokuussa 2025
Iloa ja virtausta toivottaen,
Ari ja Siri Vedya